Прикладання методу позитивної психотерапії в соціальній роботі

compassionate-people-in-history-21Соціальні працівники сьогодні намагаються концептуально прояснити і затвердити свою професійну ідентичність. Сфери діяльності соціальних працівників зараз настільки різноманітні, що відповідь на питання «Хто ми?» для них стає не просто справою професійної солідарності або теоретичного інтересу, а життєво важливою умовою професійного самовизначення, набуття особистого і соціального статусу.

Одне із завдань психотерапії, як наукової дисципліни, – це прийти на допомогу соціальному працівнику, дати інструменти для роботи в складних умовах вирішення проблем і забезпечити фахівця соціальної роботи техніками самодопомоги, з метою вберегти себе від професійного вигорання. Рішення соціальних проблем завжди пов’язане з впливом на людину, на її поведінку, діяльність та психіку. Це пояснює те, яку важливу роль в арсеналі соціальної терапії відіграють методи психотерапевтичного впливу. Оскільки, здебільшого клієнти соціального фахівця – це люди, які страждають, то психотерапія – як рефлексивний діалог з людиною, який допомагає рухатись їй від страждання до розширення власної ідентичності – може стати вагомим фактором у вирішенні багатьох внутрішньоособистісних проблем клієнта.

Протягом весни 2014 року у місті Ужгороді відбулися 4 семінари-тренінги для працівників системи центрів СССДМ та закладів соціального обслуговування області. Тема зустрічей була: «Використання принципів позитивної психотерапії при здійсненні соціальної роботи із сім’ями, дітьми та молоддю». Навчання було організовано в партнерстві з Закарпатським обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та представництвом Українського інституту позитивної психотерапії в м. Ужгород. Зустрічі відбувалися в атмосфері справжньої цікавості до науки психотерапії, учасники прагнули бути більш ефективними у своїй діяльності  сім’ям, дітям та молоді. У даній статті я хочу поділитися власними спостереженнями, в ході яких стає більш очевидним саме те, на яку допомогу розраховують соціальні працівники і як ми, тренера, можемо бути корисними в співпраці з центрами соціальної сфери.

Завдання тренерів було визначено організацією-замовником (в даному випадку Закарпатським СССДМ) – дати загальні розуміння основ позитивної психотерапії, показати як практично можна застосувати ідеї методу в роботі з сім’ями, дітьми та молоддю. Окрім цього, нашим завданням було привернути увагу учасників семінару на своє власне життя, відшукати внутрішні ресурси, виділити сильні сторони особистості та навчитися попереджати емоційне вигорання на роботі та вдома.Тому фокус наших семінарів проходив у двох основних напрямках:

  1. Застосування методу позитивної психотерапії в роботі соціального працівника
  2. Надання інструментів самодопомоги позитивної психотерапії працівникам соціальної сфери

Соціальна робота – це сфера людських стосунків. Позитивна психотерапія – це конфліктно-центрована допомога родинам, яка використовує потенціал всієї сім’ї задля вирішення конфліктів, що дозволяє підвищити ефективність вирішення складних ситуацій. Якщо соціальний працівник буде спроможний знаходити основу конфліктів родинних стосунків, то це вже буде зменшувати напругу та протистояння в сім’ях. Соціальна робота – практична діяльність, яка опирається на життєвий досвід, інтуіцію та здоровий глузд допомоги ближньому. Поряд з цим існують певні закономірності функціонування данної професії через структурований та описаний досвід практиками. Психотерапія може бути корисною працівнику соціальної сфери в аспекті розвитку власної особистості та попередженню професійного вигорання.

Наші зустрічі з працівниками соціальної сфери мали ознайомчий характер. По завершенню циклу семінарів найбільш активні учасники поцікавилися продовженням навчання, щоб здобути більше теорії та практики позитивної психотерапії.

Сніжана Фурсова, тренер, викладач, консультант в методі позитивної психотерапії
Андрій Дорошук, тренер, соціальний працівник,  консультант в методі позитивної психотерапії.

dscn6984_reference

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dscn6978_reference

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10009685_737166139635019_1942004202_n

Про цю подію також можна прочитати на сайті СССДМ Закарпатської області

http://zocsssdm.org/eng/diyal_nist/novini/seminar_trening_dlya_pracivnikiv_sistemi_centriv_sssdm_ta_zakladiv_social_nogo_obslugovuvannya

http://zocsssdm.org/eng/diyal_nist/novini/vidbuvsya_zaklyuchnij_etap_ciklu_seminariv_treningiv_dlya_pracivnikiv_sistemi_centriv_sssdm_ta_zakladiv_social_nogo_obslugovuvannya

Вы можете следить за комментариями с помощью RSS 2.0-ленты. В можете оставить комментарий, или Трекбэк с вашего сайта.
Оставить комментарий